Вітаю Вас, Гість! RSS
22.01.2025

1937-рік заснування  Волочиської районної бібліотеки для дітей.

«В 1939 році в бібліотеці уже нараховувалось 7-8 тисяч книг.Працювало  два бібліотекаря .Один  із них-Максюта  Варя. В цей час  бібліотека  була  переведена  в  інше, пристосоване  приміщення.»- із спогадів працівника піонерського клубу, яка в той час працювала в бібліотеці, Перчук-Кизими Л.

   А ось стаття із газети « Зоря» від 2 березня 1946 року: «Районна бібліотека до війни була однією з найбільших  культосвітніх установ. На полицях бібліотеки було 32 тисячі книг художніх, соціально- економічних, політичних, наукових. Німці повністю знищили книжковий фонд бібліотеки.  Все ж зуміли врятувати дещо жителі міста і навколишніх сіл. Нещодавно повернувся  з Червоної Армії демобілізований воїн Гетманчук Сергій Антонович. Зайшовши до бібліотеки, він передав  працівникам  пакунок з книгами- все, що міг врятувати від фашистів під час окупації міста. Тов. Ге6тманчук здав 15 цінних книг, в т.ч. 6 томів БСЄ, 4 томи творів Леніна і 5 художніх книг. З кожним днем збільшується книжковий фонд бібліотеки, багато читачів приносять по 1-2 книги. Лише за останні два місяці  від населення надійшло 312 книг.» Федорков Ф.- Зав. Бібліотекою.

   Після  звільнення міста Волочиська від  фашистських загарбників( 17 березня 1944 року) бібліотека відроджується. Книг не було, збирали в населення. Не було паперу, не було чорнила, приміщення взимку не опалювалось. Першим бібліотекарем післявоєнної бібліотеки була Олійник Ганна Венедиктівна, яка пропрацювала в цій бібліотеці все своє трудове життя, аж до1991 року. Ось її спогади про післявоєнний період: «У 1945 році бібліотека спільна для дорослих і для дітей.Через рік дитяча бібліотека стає самостійною. В бібліотеці працюють два бібліотекаря- Камінська  Євдокія Іллівна та  Олійник Ганна Венедиктівна. Третя штатна  одиниця була  введена у 1959 році. Третім працівником була Починок  Діна  Тимофіївна. На окремі цікаві книги в бібліотеці встановлювались  черги. Читали  газети, журнали, яких також було мало.  Проводились читацькі конференції, зустрічі з орденоносцями, ранки, вечори.»

   Про те, над чим працювала бібліотека у 1946 році дізнаємось з інформації Волочиської інспектури в справах культосвітньої роботи, яка збереглась в обласному архіві. « На виконання наказу № 15 від 22 січня 1946 року про  інвентаризацію усього книжкового фонду і майна бібліотеки, зроблено слідуюче: 1.Інвентаризація усього книжкового фонду в рай бібліотеці для дорослих та для дітей проведена. 2. Заведений сумарний та інвентарний облік книг. 3. Заведені інвентарні книги для запису книжок, а також для запису інвентаря бібліотек. 4. Заведений щоденний облік руху книжкового фонду і роботи бібліотек. 5. Систематично надсилається нагадування читачам, які затримали книги. 6. Книги, які надходять до бібліотеки, негайно нумеруються і записуються до інвентарної книги.» В  50 –і роки бібліотека обслуговує  одну середню школу. Читачами  книгозбірні були учні з 1-го по 10-й клас і носила назву бібліотека для дітей та юнацтва. Бібліотека комплектується через бібколектор,магазини,союз друк, надходять книги від населення. На кінець 1959 року книжковий фонд становив 22646 примірників літератури переважно художньої  і в основному російською мовою.

Про роботу  бібліотеки станом на кінець 1962 року можна дізнатися із довідки про перевірку роботи бібліотеки завідуючої відділом комплектування обласної бібліотеки. « Работники библиотеки  иницыативные; проводят много интересных массовых мероприятий: диспут « Что значит быть  культурным», тематический вечер « Звезды становятся все ближе», с родителями  читателей «Естетичне виховання дітей у сім;ї». Много сделано по доведению книги до каждого читателя .Сделано картотеку сельских библиотек, картотеку школьников, собраны данные со школьных библиотек, оформлено открытый доступ.» Робота бібліотеки за цей період  відзначилась Похвальною грамотою Хмельницького управління культури, виконкомом Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих.

   У  1964 році бібліотека отримала нове приміщення. До послуг  читачів - дві  читальні зали, два абонементи, краєзнавча кімната . Приміщення забезпечене спеціальними меблями, зручними дитячими стелажами, кріслами .Оригінальні   стенди, виставки. Для дітей створено макети із популярних казок, у куточку живої природи є акваріум та папуги.

В  цей  період  бібліотеку очолювала Починок Діна Тимофіївна .Під її керівництвом  працювало  4 бібліотекаря: Олійник  Ганна  Венедиктівна, Федоркова  Луїза  Федорівна, Пилінська Світлана Володимирівна, Терлецька Людмила Олександрівна.У 1966 році на базі бібліотеки проходив міжреспубліканський семінар бібліотечних працівників .Більшість  із них залишили в альбомі відгуків свої враження про бібліотеку. Ось один  із записів: «Много хороших библиотек я видел .Сам работаю  в большой хорошей библиотеке, но на этот раз, пребывая на Украине, очень много и хороших библиотек нам удалось видеть. А эта детская библиотека одно очарование. Столько выдумок,  любви, изобретательности редко можно видеть. Люблю, уважаю таких работников- патриотов.» (Директор державної республіканської  бібліотеки Грузинської РСР  Г. Канделаки.) Залишали свої враження про бібліотеку колеги зі Львова,Миколаєва, Одеси, Удмуртії, Молдавії,  Буковини, Київщини, Болгарії, майстри народного ансамблю пісні і танцю з Чехословаччини.

   Не збавила темпів в роботі бібліотека і в 70- ті роки. В 1972 році дитячу книгозбірню очолила Тихонюк Марія Пантелеймонівна .Колектив  постійно  в пошуках нового,передового. В усіх конкурсах,які оголошувала республіка чи область, бібліотека приймала участь і неодноразово виходила переможцем. У 1976 році в районі здійснено централізацію. В установі відкрились нові відділи,ввелись посади бібліографів, методистів. До централізації методистом дитячої бібліотеки був Гринчук Дмитро Павлович. У 1984 році  фонд бібліотеки  нараховував 54016 примірників книг , читачів – 3666,  книговидача- 93550. В бібліотеці  успішно працювали об;єднання за інтересами: Клуб « Цікаві зустрічі»( 7-8 клас), Клуб «Хочу все знати!»( 3-4 клас), гурток « Книга і лялька»( 2-3 клас).  На  засіданнях клубу «Цікаві зустрічі» почесними гостями були : Герой Радянського Союзу Г. Чесак( одержав звання Героя за визволення м. Волочиська), Бухалов А., Доронін В.,  Рум;янцев В., Логінов П., Курбатов Д.,  Родін Г.- члени  Уральського добровольчого танкового корпусу Першого Українського фронту.

Юні уральці- слідопити із  м. Свердловськ  були гостями у читачів Волочиської  бібліотеки. В цей період проводиться велика методична робота. Щороку працівники  бібліотеки  робили  до  50  виїздів, приймали участь в комплексних перевірках, у проведенні семінарів, шкіл передового досвіду, нарад. При допомозі працівників районної дитячої бібліотеки в  36  бібліотеках  створені  кімнати  юного читача. В ці роки широко застосовувалось соціалістичне змагання між бібліотеками, відділами бібліотеки, навіть окремими працівниками. Районна дитяча бібліотека  змагалась з дитячою Чемеровецькою  Хмельницької області та з Підволочиською  Тернопільської області. Було обов;язковим  звітування бібліотеки перед населенням. Бібліотека організовувала зустрічі з письменниками: М. Сингаївським, І. Кульською, М. Магерою, Г. Храпачем, М. Федунцем, Б. Грищуком, В. Маняком. 

На початок 90-х років читачами бібліотеки є 3736 дітей. Зростає потреба в літературі українською мовою, з історії України. Бібліотека включилась в процес відродження історичних традицій, історії краю. Створено ДБА: алфавітний каталог на весь книжковий  фонд, систематичний каталог для 5-6 класів та для 7-9 класів, систематична картотека періодичних видань, краєзнавча картотека, багатотемна ілюстрована картотека для учнів 3-4 класів. Значна увага приділяється індивідуальній роботі.  

   Перше десятиліття  ХХІ століття. Дитяча бібліотека живе, працює, «йде в ногу» з  вимогами нового часу. Поборено чимало труднощів, змінювались працівники, умови праці , але книга, її популяризація серед дітей  у бібліотекарів завжди на першому місці. Завдяки допомозі районної ради, мерії, меценатам у книгозбірні зроблено гарний ремонт. На сьогоднішній день очолює дитячу бібліотеку заступник директора по роботі з дітьми- Шинкарук Ліна  Анатоліївна. Під її керівництвом працюють 4  бібліотекарі: Трачук Людмила Олексіївна-бібліотекар 1 категорії (відділ абонементу 1-4 класів), Малярова Лариса Дмитрівна- провідний бібліотекар( читальна зала 1-4 класів), Барвінська Наталія Іванівна- бібліотекар 1 категорії (відділ абонементу 5-9 класів), Осовітня Ольга Станіславівна- провідний бібліотекар (читальна зала 5-9 класів). Обслуговує бібліотека 3900 читачів. Книжковий фонд поповнюється щорічно з коштів бюджету закладу,допомоги районної ради, меценатів. До послуг юних читачів- 5 комп; ютерів з безкоштовним інтернетом.Користувачі книгозбірні отримали  інноваційні впровадження завдяки виграному гранду в рамках програми «Бібліоміст» і тепер  залюбки в залах бібліотеки займаються і відпочивають.Бібліотекарі ж мають можливість підвищувати свою кваліфікацію, набувати нові професійні знання, спілкуватися по Skyp e  з колегами.В  індивідуальній та соціо-культурній роботі впроваджуються нові форми: віртуальні подорожі, Інтернет- спілкування, турніри ерудитів, флеш-моби, усні журнали, бліц- турніри, електронні презентації, голосні читання, літературні конкурси і вікторини. Для учнів 5-9 класів створено клуб талановитих і допитливих «Натхнення», у відділі 1-4 класів працює клуб « Чомусики». Кожен виявлений постійний інтерес дитини до книги бібліотекарі намагаються закріпити,допомагають розвинути його.  

На сьогоднійшній день місією бібліотеки було визначено: "Бібліотека надає кожній дитині доступ до книги та інформації для набуття знань, духовного збагачення та розваг". Ця місія і надалі залишиться незмінною. Вступаючи у нове тисячоліття, бібліотека поставила перед собою мету: створенння нового образу - бібліотеки майбутнього, сучасної, відкритої для всіх, модернізованої, зручної для користувачів.

Реалізація розвитку бібліотеки передбачає: 

  • виховання нового професійного мислення у персоналу бібліотеки;
  • освоєння нових інформаційних технологій та оснащення бібліотеки сучасними технічними засобами;
  • інноваційну діяльність;
  • розширення соціального партнерства.

У 2016 р. на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" бібліотека перейшла в комунальну власність Волочиської об'єднаної територіальної громади.

у 2019 р. штат бібліотеки поповнився 1 одиницею. З працюючих на сьогоднійшній день спеціалістів 2 працівників мають вищу освіту, 3 - середню спеціальну. 

Одним із пріорітетних напрямків діяльності всі роки залишалося забезпечення бібліотеки ресурсами, без чого неможливе якісне функціонування книгозбірні. Вирішення проблеми наповнення фонду дитячими книгами допомагають: Державнв програма, спонсорські кошти, кошти органів місцевого самоврядування, програма "Подаруй бібліотеці книгу", поступлення літератури через обмінний фонд. 

У 2020 р. бібліотечними послугами користувалися 3107 дітей, фонд книгозбірні нараховує на сьогоднішній день 38 000 примірників. За 83 роки існувння бібліотеки виросли покоління читачів, але й сьогодні всі заходи, які проводяться в її стінах - цікаві, незвичайні, завжди мають якусь ігрову "родзинку", елемент, що стимулює дітей до читання.

                                   

Вгору